Czas: 13 minut

Choreografia, koncept: Magda Skowron

Kreacja i wykonanie: obsada Central Europe Dance Theatre w Budapeszcie w składzie: Adrienn Horváth, Dávid Dabóczi, Krisztián Barna, Krisztián Ungi, Renáta Joó, Réka Gyevnár

Reżyseria świateł: László Mádi i Zoltán Fogarasi

Muzyka: kolaż

 

Spektakl powstał w ramach Young Choreographers Platform w Central Europe Dance Theatre w Budapeszcie. Ze względu na pandemię pierwsza faza pracy odbywała się online. Spektakl zostanie ukończony w 2021 roku.

Spektakl eksploruje tematy związane z ruchem, obecnością i oddychaniem roślin, a w szczególności drzew. Odnosi się do świata, który nie operuje słowem. W procesie czerpię inspirację z badań nad roślinami. Wykorzystuję je do pracy, w której tancerze na własnym ciele i zmysłach próbują doświadczać procesów zachodzących u roślin. Interesuje mnie ruch w połączeniu z powietrzem, imersyjność oddechu, połączenia między drzewami, oddychanie tlenowe i komórkowe, matczyństwo w relacji człowiek–roślina. Poprzez ruch próbuję wyrazić sposoby obecności drzew w świecie, ich zanurzenie w środowisko, zjawisko „nieśmiałości drzew”. W swoich poszukiwaniach inspiruję się tekstami z książki The life of plants Eduardo Coccia.

„Oddech, to nie tylko powietrze w ruchu; to rozbłysk, odkrycie, objawienie. To logos, język, powód. Rośliny są oddechem wszystkich żyjących bytów, światem jako oddech. To rytmiczny ruch, regularny i niestrudzony, bezgłośna fala, która rozchodzi się do limitów horyzontu i wraca do nas, aby otrzeć się o nasze ciała i eksplodować w płucach. Wszystko jest powtórzeniem, intensyfikacją i odmianą tego, co dzieje się w trakcie oddechu”. /Eduardo Coccia/ – tłumaczenie własne (Magda Skowron).

 

MAGDA NIEDZIELSKA

 

The Lungs of the Earth